آشنایی با انواع رادار  در خودرو

آشنایی با انواع رادار در خودرو

رادار نقطه کور(BSM ,RCTA): همان‌طور که از اسم آن نیز برمی آید مواقعی که خودرویی در نقطه کور راننده قرار می‌­گیرد به راننده هشدار داده می­ شود که این هشدار با رنگ زرد بر روی آینه مشخص می گردد و درصورتی‌که خطر جدی­‌تر باشد با رنگ قرمز و درنهایت اگر احتمال تصادف بالا باشد به‌طور خودکار این رادار سیستم ترمز را فعال می ­نماید. به‌عنوان‌مثال زمانی که خودرویی قصد سبقت از شما را داشته و در نقطه کور شما قرار دارد این آپشن فعال می­ شود.

رادار عابر پیاده : این فناوری با استفاده از دوربین­ ها و رادارهایی حضور مسافر را احساس کرده و داده­ ها را به مرکز کنترل می ­فرستد. مرکز کنترل با تحلیلی که بر روی داده ­ها انجام می ­دهد، فاصله عابر را محاسبه و در صورت لزوم به راننده هشدار می­ دهد. چنانچه راننده به این هشدارها اهمیتی ندهد با کاهش فاصله، سیستم ترمز کم­کی فعال‌شده و درنهایت خودرو متوقف می­ شود. این آپشن برای خودروسازان بزرگ به نحوی یک مزیت رقابتی به‌حساب می ­آید چراکه تا حدود بسیار بالایی، از احتمال تصادفات می­ کاهد.

رادار بین خطوط(LDA) : این رادار در قسمت بالایی شیشه جلو خودرو نصب‌شده و زمانی فعال می ­شود که راننده قصد گذر به خط دیگری را دارد. چنانچه راننده در هنگام گذر از خطی به خط دیگر، راهنما استفاده نکند، لرزشی بر روی فرمان به وجود می ­آید و از این طریق پیغام هشدار به راننده ارسال می ­شود تا احتمال وقوع تصادف را کمتر نماید.

رادار کروز: این رادار بر روی سپر جلو خودرو نصب‌شده و وظیفه کنترل فاصله خودرو با خودروهای دیگر را بر عهده دارد. اگر راننده فاصله مجاز را رعایت نکند این رادار به راننده هشدار می­ دهد و چنانچه هیچ توجهی به هشدارها نکند، خودرو به‌صورت اتوماتیک متوقف می­شود. کاربرد دیگر این سیستم در کنترل سرعت بوده و اگر خودروی جلویی سرعت خود را کم نماید سیستم به‌صورت خودکار سرعت را کم می­ کند و اگر خودروی جلویی سرعت خود را زیاد کند، سرعت خودرو به‌صورت خودکار زیاد می­ شود. البته این امر منوط بر آن است که راننده از این سیستم استفاده نماید.

رادار پارک: این رادار برای پارک خودکار خودرو و در کنار جدول­ ها استفاده می­ شود. در این مواقع راننده نیازی به فرمان نداشته و صرفاً با استفاده از گاز و ترمز عمل پارک را انجام می ­دهد. درواقع رادار ابتدا فضای خالی را اسکن و بررسی می­ نماید و درصورتی‌که فضا مطلوب و در حد استاندارد تعریف ­شده باشد، به راننده پیغامی مبنی بر پارک خودکار فرستاده می ­شود. در این هنگام نیز سیستم مقدار گاز و ترمز را به راننده اعلان می­ نماید و درنهایت خودرو بدون استفاده راننده از فرمان پارک می شود.

 

نظر بدهید